Друге видання про російсько-українську війну презентували в Києві

До книги увійшли 19 інтерв’ю із військовослужбовцями 55-ї окремої артилерійської бригади, що охоплюють події із серпня 2014-го до лютого 2015-го. Наклад розповсюдять бібліотеками країни. Електронний варіант спогадів незабаром буде доступний в Е-бібліотеці  Українського інституту національної пам’яті.

«Усна історія російсько-української війни» – це проект істориків Запорізького національного університету, що реалізовується за підтримки Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА та Українського інституту національної пам’яті. З літа 2014-го учасники проекту фіксують спогади про новітню українську війну, щоб систематизувати й зробити доступною, зокрема для майбутніх дослідників, реальну хроніку подій.

“Книга цікава своєю сфокусованістю на конкретній військовій частині і конкретних людях”, – переконаний голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович. Історик зазначив, що важливість проекту якраз полягає в тому, що він фіксує події, які на наших очах стають історією і які вивчатимуть у майбутньому.

Якщо у першому виданні, що побачило світ торік, представлено зріз тих, хто першим пішов захищати Україну, то до цьогорічного випуску увійшли спогади бійців 55-ї окремої артилерійської бригади, яка дислокується в Запоріжжі.

 attachment“Друга книга ще не остання. Очевидно, що ми будемо продовжувати нашу співпрацю, будемо видавати наступні спогади тих людей, які брали участь в російсько-українській війні. І я переконаний, що це буде досить важлива цеглинка в сучасній історії України”, – додав історик.

“Проект заснований на трьох ключових принципах – це системність, науковість та доступність для загалу, – зазначив один із його ініціаторів, доцент кафедри новітньої історії України ЗНУ Олексій Штейнле. – Ми хочемо не просто вихопити окремі яскраві моменти, тому працюємо відразу з певною категорією осіб, прагнемо зробити проект більш науковим, а також популяризувати зібрані матеріали”.

 У книзі можна знайти відповідь на запитання, як Запоріжжю вдалося встояти перед натиском “русского мира”, – стверджує Михайло Павленко, співробітник Інституту української археографії та джерелознавства, який записував спогади бійців 55-ї. Військовослужбовці також розповідають про своє життя до і під час Майдану та як вони сприйняли Донбас. “Кожне інтерв’ю має особистісний характер, а збір інформації тривав із лютого по травень 2015 року”, – зазначив Михайло Павленко. Також із книги можна зрозуміти більше про артилерію та її значення в цій війні. 

“Книга показує, що на пострадянському просторі це абсолютно нова війна. До України жодна з пострадянських держав, втягнутих у військові конфлікти, не оголошувала мобілізацію, – зауважив командир гармати 55-ї окремої артилерійської бригади Віталій Юзвенко, чиї спогади також увійшли до збірника. – Перетнулися два світи – офіцери-контрактники й мобілізовані з мирного життя. У книзі описано, як ми це переживали, як змінювалися”. Також командир додав, що до серії могло б увійти видання спогадів дружин і дітей військових, адже вони “пройшли свою війну”. 

Модерувала розмову Тетяна Ковтунович – завідувач сектору обліку та збереження усних джерел УІНПу, координатор проекту «Майдан: усна історія». Запис презентації можна переглянути за лінком.

Прес-служба Українського інституту національної пам’яті

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте